Wydarzenia

Lokalizacja

0 Komantarz(y)
3211
28-10-2013

Pyzówka to mała wioska leżąca w Powiecie Nowotarskim. Leży na wysokości 700 m.  n.p.m.,  20 km od Zakopanego i 10 km od Nowego Targu.

mwg-giewont

Jak niemal każda górska miejscowość Pyzówka zaprasza w swe progi turystów przez cały rok. Miejscowość położona w pobliżu znanych kurortów jak np. Zakopane czy Bukowina Tatrzańska oferuje turystom przede wszystkim noclegi, regionalną kuchnię, liczne w okolicy tereny spacerowe w czasie letniego pobytu i trasy narciarskie w zimy, a także bajanie przy ognisku lub kominku w licznych domach wypoczynkowych.

Dogodny dojazd regularnymi liniami autobusowymi oraz koleją do Zakopanego, Nowego Targu i innych bardziej znanych górskich miejscowości. Stosunkowo niskie ceny noclegów i wyżywienia oraz bardzo łagodny mikroklimat czynią z Pyzówki atrakcyjną miejscowość turystyczną i bazę wypadową na okoliczne szlaki, gdzie można się zapoznać z różnymi w tym regionie kulturami i grupami etnicznymi zamieszkującymi tereny Podhala, Gorców i Pienin.

Sama miejscowość oferuje turystom szlaki spacerowe, z których można podziwiać szczyty Tatr i Gorców. W zależności od pory roku można zbierać grzyby, jagody czy maliny.  Jedne szlaki biorą początek w Pyzówce, inne przez wieś przechodzą. Niebieski szlak rozpoczyna się właśnie w tej podhalańskiej wsi i prowadzi przez Żeleźnicę do Babiej Góry. Z miejscowości leżących na tym szlaku warto odwiedzić Ludźmierz, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej – Królowej Podhala. Na szlaku turystycznym prowadzącym z Pyzówki znajdziemy Sieniawę, w której możemy podziwiać zbudowany z drewna jodłowego kościół p.w. św. Antoniego Padewskiego (1740, który otaczają stare lipy – pomniki przyrody. Wewnątrz kościoła warto obejrzeć barokowe ołtarze, stacje drogi krzyżowej i ambonę. W tej samej miejscowości możemy podziwiać zespół dworsko-parkowy z XVII, w skład którego wchodzą: kapliczka, dwór murowano – drewniany, spichlerz i park. Klikuszowa, to kolejna miejscowość połączona z Pyzówką szlakiem turystycznym. Wieś leżąca u podnóża Turbacza, najwyższego szczytu Gorców jest kojarzona z kopalnią odkrywkową budulca drogowego, ale turystom warto polecić zbudowany w 1885 r. kościół parafialny pw. św. Marcina.

Zima to czas białego szaleństwa, w samej Pyzówce z oświetlonego wyciągu narciarskiego (ok. 200 m) korzystają dzieci i mniej zaawansowani narciarze. Bardziej wprawieni w szusowaniu na deskach, po krótkiej zaprawie na łagodnym stoku Pyzówki mogą przejechać busem w okolice Nowego Targu i skorzystać z tamtejszych licznych tras przygotowanych z myślą o bardziej wprawionych narciarzach. Dla turystów pozostałych na miejscu gazdowie przygotowują kuligi z pochodniami i ogniska z tradycyjnym pieczeniem kiełbasek.

Niezależnie od pory roku, turysta przyjeżdżający do Pyzówki na pewno nie będzie się nudził. Właściciele ośrodków wypoczynkowych organizują dla swoich gości atrakcyjne programy pobytu.

0.0
Ostatnia modyfikacja: pi±tek 21 pa¼dziernik 2016 15:34

Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany